U Kući Europe u Zagrebu, 28. veljače održana je Dijalog s potrošačima izvornog naziva „Consumers dialogue“ . Tema dijaloga je bila „Prednosti i opasnosti za potrošače u digitalnom dobu“.
U uvodnom dijelu nazočnima obratio se Didier Reynders, europski povjerenik za pravosuđe, i Hrvoje Bujanović, državni tajnik Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja. Dijalog je održan kroz panel raspravu, a u sklopu nje raspravljalo se o zaštiti potrošača u brzorastućem svijetu digitalizacije te izazovima s kojima se potrošači susreću u današnje digitalno doba.
U panel diskusiji sudjelovali su Josip Pintarić (HNB), Roland Vizler (MUP), Mirna Brkić Pavišić (Državni inspektorat), Marija Šiša Hrlić (Državni zavod za intelektualno vlasništvo), Sanja Smoljak Katić (HGK), Igor Vujović (Udruga „Potrošač“), Danijela Marković Krstić (Europski potrošački centar) i Isabelle Perignon (Europska komisija).
Potrošački dijalozi održavaju se u državama članicama EU kao dio pripreme za izradu Nove strategije za potrošače u kojoj će biti navedeni politički prioriteti i radnje za sljedećih pet godina za provedbu politike zaštite potrošača na europskoj i nacionalnoj razini kroz blisku suradnju i partnerstva a sve s ciljem saslušanja i rasprave s nacionalnim tijelima i dionicima koji oblik suradnje će koristiti kako bi novu strategiju za zaštitu potrošača proveli u praksi.
Uz važnost teme koja se raspravljala na dijalogu željeli bi naglasiti kako smo kao predstavnici udruga za zaštitu potrošača koje su također nositelji zaštite potrošača konačno dobili priliku iznijeti poteškoće s kojima se susrećemo kroz rad u udruga i s potrošačima, izravno predstavnici EK, gospođi Isabelle Perignon. Pomalo iznenađena iznesenim činjenicama poput nepostojanja kontinuirane financijske podrške u radu udruga od strane nadležnog nam Ministarstva obećala je napraviti pritisak na Ministarstvo koliko to bude u njezinoj ovlasti. Sastanku su prisustvovali predstavnici Udruga: UZP Kutina iz Kutine, UZP Korana iz Karlovca, E-ZIP iz Slavonskog Broda, UZP Varaždinski potrošač iz Varaždina, Društvo potrošača Međimurja iz Selnice, Međimurski potrošač iz Čakovca, Potrošački centar Rijeka iz Rijeke, Udruga Potrošač iz Zagreba, HUZP iz Zagreba, Potrošačica iz Vrbovskog, ROZP i Selnice, UPH iz Zagreba, Udruga Zvonimir iz Knina, UZP BBŽ iz Garešnice, UZP Grada Samobora iz Samobora.
U više navrata isticali smo kako stanje zaštite potrošača nije baš onakvo kakvog to Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja prema javnosti prezentira no izgleda da nas je premalo i da smo preslabi da bi naš glas nadjačao njihov.
Kada je potrebno rad Ministarstva prikazati u pozitivnom svjetlu tada su udruge za zaštitu potrošača vrlo dobrodošle da svakom eventu i suradnja se naglašava na sve strane no financijska potpora toj suradnji je u većini izostavljena. Također se mišljenja potrošačkih udruga uvelike zaobilaze i izbjegavaju do te mjere da na posljednjih nekoliko događaja nisu bili pozvani niti mediji, vjerojatno u strahu da ne bi udruge preglasno isticale probleme u radu.
No probleme na stranu, sada kada je MINGOR najavilo niz aktivnosti i poboljšanja na području zaštite potrošača (pa i u financijskom smislu) a i svi su zadovoljni novim radišnim ministrom, živi bili pa vidjeli sve najavljene pozitivne promjene.
Više o dijalogu s potrošačima možete vidjeti na:
https://www.szp.hr/aktualno/odrzan-je-dijalog-s-potrosacima-u-kuci-europe/1135
https://mingor.gov.hr/vijesti/u-kuci-europe-odrzan-dijalog-s-potrosacima/9635
Gordana Lukić