Europska komisija počela je dijeliti privremene telefone i neslužbena prijenosna računala dužnosnicima koji putuju u Sjedinjene Američke Države. Ova mjera odnosi se na povjerenike i visoke dužnosnike koji će prisustvovati nadolazećim proljetnim sastancima MMF-a i Svjetske banke, prema pisanju Financial Timesa.Ove mjere su preslik protokola koji se koriste za diplomatska putovanja u Ukrajinu i Kinu, gdje se standardna službena IT oprema ne može nositi zbog zabrinutosti oko nadzora.
Zabrinutost se temelji na nepovjerenju prema jučerašnjem savezniku da bi SAD mogao ući u sustave Komisije, što najbolje govori o pogoršanju transatlantskih odnosa od povratka Donalda Trumpa na predsjedničku dužnost. Prema svemu sudeći, transatlantski savez je u ovom trenutku političko-ekonomskih napetosti nepostojeći.
Sigurnosne mjere podudaraju se s osjetljivim pregovorima između Bruxellesa i Washingtona. Povjerenik EU-a za trgovinu Maroš Šefčovič trebao bi se sastati s američkim ministrom trgovine Howardom Lutnikom kako bi riješili eskalaciju trgovinskih sporova. EU je odgodio provođenje protumjera protiv američkog izvoza vrijednog 21 milijardu eura, koje su odobrene kao odgovor na američke carine na čelik i aluminij.
Predsjednik Trump opisao je EU kao organizaciju osmišljenu da "nasamari SAD" te je uveo carine od 20 posto na europski izvoz, koje je kasnije prepolovio na razdoblje od 90 dana. Istovremeno je pokazao naklonost prema Rusiji, vršio pritisak na Ukrajinu u vezi vojne pomoći i sugerirao povlačenje sigurnosnih jamstava iz Europe, što je potaknulo povećanje izdataka za obranu diljem kontinenta.